موسیقی چه تاثیری روی بهره‌وری ما دارد؟

گوش دادن به موسیقی به یکی از عادت‌های کاری ما تبدیل شده است. اگر در یک استارتاپ کار می‌کنید احتمالا همیشه هندزفری در گوشتان است، یا اینکه در اتاق آهنگ پخش می‌شود. این مسئله بیشتر به خاطر این است که از کسالت ساعات کاری کم کنیم. حتما شنیده‌اید که گوش دادن به موسیقی در زمان کار به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند. ما هم در مقاله‌ی ۷ روش ساده برای افزایش تمرکز در زمان کار به این نکته اشاره کرده‌ایم. اما هر نوع آهنگی تمرکز و بهره‌وری ما را افزایش می‌دهد؟ نکند این عادت به ضرر ما تمام شود؟ بهتر است کمی بیشتر یه این عادت هر روزه توجه کنیم.

در این‌جا نتایج پنج تحقیق علمی را در مورد گوش دادن به موسیقی بررسی می‌کنیم.

۱- موسیقی کارهای تکراری را لذت‌بخش می‌کند

بسیاری از کارهای روزانه‌ی ما تکراری است، ما این کارها را از روی عادت انجام می‌دهیم. برای مثال آشپزها، یا کسانی که در خط تولید کارخانه‌ها کار می‌کنند تقریبا تمام کار روزانه‌شان تکراری است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، پخش شدن موسیقی در چنین فضاهای کاری یا در زمانی که داریم کارهای تکراری انجام می‌دهیم، باعث افزایش شادی و کارایی ما می‌شود.

این ریتم و ضربان آهنگ است که کارهای تکراری را لذت‌بخش می‌کند. آهنگ‌های بدون ریتم و ضرب آهنگ، چنین تاثیری را در ما ایجاد نمی‌کند.

۲- موسیقی ما را از فضای پر سر و صدا جدا می‌کند

در محیط‌های استارتاپی جدید، افراد در کنار هم کار می‌کنند. به جای آنکه هر فرد یک اتاق داشته باشد، ممکن است ده نفر در یک اتاق و حتی روی یک میز کار کنند. حال فکر کنید هر کدام از این افراد حرفی برای گفتن، سوالی برای پرسیدن و کاری برای انجام دادن دارد. این مسئله در تمام فضاهای کاری ممکن است وجود داشته باشد. راه‌حل چیست؟ یک هدفون!

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در محیط‌های پر سرو صدا از هدفون استفاده می‌کنند خیلی سریع‌تر از دیگران کارشان را تمام می‌کنند. البته بخشی از این مسئله به موسیقی مربوط نیست. وقتی شما از هدفون استفاده می‌کنید، افراد دیگر کمتر به خودشان اجازه می‌دهند که با شما صحبت کنند و مزاحم خلوت کاری شما شوند. همچنین پخش موسیقی در هدفون، باعت می‌شود که ما صداهای اطراف را کمتر بشنویم و خودمان هم کمتر در بحث‌هایی که در اتاق جریان دارد شرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *